fbpx

Починаа уште четири пациенти

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 51
-Куманово 19
-Дебар 2
-Штип 15
-Прилеп 6
-Тетово 6
-Струга 16
-Велес 2
-Битола 4
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Радовиш 1
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Берово 1
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Неготино 1

Починати се четири пациенти, два пациенти од Скопје (54г. и 55г.), пациентка од Кавадарци (69г.), и пациент од Свети Николе (70г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од:

-Скопје 25
-Штип 33
-Прилеп 1
-Тетово 10
-Велес 2
-Битола 7
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Кичево 11

Досега во земјата се направени вкупно 125128 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12653, бројката на оздравени пациенти е 9123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2991.

Следни Објави

Иванов: На луѓе им паѓа кичма на лозјето, а вие се чепатите со цигара и чаша вино

Извинете, јас досега не приметив текстилна работничка, земјоделец, продавачка, трговец на мало, бербер, кројач, електричар, водоводџија, пазарџија или било кој во таа категорија на луѓе, оние што живеат „од рака до уста“, во смисла дека го имаат за јадење само она што можат денес да го заработат со рацете, да […]