fbpx

Покажи им горе кој е најсветлиот ангел: Почина гевгеличанката со ретка болест

Почина Ѓургица Каева, гевгеличанката која боледуваше од пулмонална хипертензија. Таа беше и претседател на здружението „Момент плус“ и во повеќе наврати отворено зборуваше за голготата низ која со години минуваат луѓето со ретки болести.

„Сите сме еднакви, иако сме различни и ретки“, знаеше да каже Ѓургица.

Емотивен статус на социјалните мрежи сподели и нејзиниот сограѓанин, поп-пејачот Игор Узунов.

„Животот – никогаш не е фер! Понекогаш колку и да сме силни, непопустливи пред тешкотиите кои не надвјасуваат, таму горе има некој на кого сме му подраги…
Гуга – моја чест беше што растевме заедно некое време, се боревме секој со својата борба. Рашири крилја сега и покажи им горе кој е најсилниот и најсветлиот ангел!
И, диши слободно… За нас остануваш во нашите срца, врежана како симбол на најголемиот борец што сме го познавале!“, напиша Узунов.

* Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира 

Следни Објави

Починаа уште четири пациенти

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 51-Куманово 19-Дебар 2-Штип 15-Прилеп 6-Тетово 6-Струга 16-Велес 2-Битола 4-Охрид 2-Кавадарци 1-Гостивар 2-Гевгелија 1-Радовиш 1-Пробиштип 2-Македонски Брод 2-Берово 1-Виница 2-Делчево 1-Свети Николе 2-Кичево 2-Неготино 1 Починати се четири пациенти, два пациенти од Скопје […]