fbpx

Уште тројца починати, досега загубивме 557 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32
-Куманово 7
-Дебар 8
-Штип 14
-Прилеп 2
-Тетово 10
-Велес 2
-Охрид 3
-Гостивар 11
-Гевгелија 3
-Крива Паланка 3
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Берово 8
-Делчево 3
-Свети Николе 4
-Кичево 3

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од:

-Скопје 146
-Куманово 15
-Штип 5
-Прилеп 2
-Тетово 10
-Струга 1
-Битола 10
-Охрид 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 10
-Струмица 6
-Радовиш 1
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 3
-Валандово 1
-Виница 1
-Кичево 5
-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13308, бројката на оздравени пациенти е 9977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2774.

Следни Објави

Шокантно признание на ѕвездата од „Ивкова слава“: Ме силуваше човек кој сите го знаете!

Актерката Данијела Штајнфелд која играше во култното остварување „Ивкова слава“ во документарен филм проговори за трауматичното животно искуство. Во својот проект „Држи ме цврсто“, со кој се претстави и на Филмскиот фестивал во Сараево, одлучи да го обелодени инцидентот поради кој побегнала во Америка, за болното минато во кое била […]