fbpx

Денес им се поклонуваме на двајца светци: Една работа направете за подобар просперитет!

Денес македонската православна црква и верниците ги слават светите маченици Аникитија и Фотија.

Светците Анкита и Фотиј се повикуваат на молитви за време на Евхаристијата и осветувањето на вода, а народот верува дека на овој ден треба да кажете еден вид проповед за да се „подобрите“.

Проповедта што треба да ја кажете денес:

– Научете да ги почитувате и сакате малите и едноставни луѓе. Најмногу ги има на земјата; има најмногу од нив во царството Божјо. Тие немаат гордост, т.е. основно лудило, од кога страдаат душите на богатите и моќните на овој свет. Тие ја извршуваат својата должност во овој свет честопати совршено, а сепак им се чини смешно, кога некој ќе ги фали за тоа; додека благородниците бараат пофалби за секое свое дело, често и несовршено направено.

Житите на светите маченици Анкита и Фотиј:

Царот Диоклецијан еднаш го посети градот Никомидија со зла умисла да ги истреби наполно христијаните. Па кога почна бездушно да ги измачува, пред него застана свети Аникита, кој беше еден од градоначалниците, и смело ја исповеда пред царот својата вера во Господа Исуса Христа, Бог воплотен во тело заради нашето спасение. При ова, Аникита уште и ги разобличи идолите како глуви и неми камења на кои еден разумен човек е недостојно да им се поклонува. Разјарен, царот нареди и му го отсекоа јазикот. Но, со силата Божја Аникита и натаму говореше. Тогаш на него пуштија лав, но лавот се умилкуваше околу него. Во тој миг падна храмот на Херкул. Фотиј, роднина на Аникита, го виде овој случај и трпењето на Аникита, па го бакна Аникита, се објави себеси за христијанин и му возвикна на царот: „О идолопоклонику, засрами се, твоите богови се ништожници!“ Царот нареди веднаш да го убијат со меч. Но, кога крена рака на свети Фотиј, џелатот со мечот се удри самиот себеси и умре. По долги маки и двајцата ги фрлија во затвор и лежеа таму три години. Тогаш ги изведоа, усвитија огромна печка и ги фрлија во оган. Мнозина христијани, мажи, жени и деца, своеволно влегоа со нив во огнот. И од огнот се слушна молитвата на христијаните со која Му благодареа на Бога за маченичката смрт. Сите пострадаа околу 305 година. Светите Аникита и Фотиј се повикуваат во молитвите на маслосвет и водосвет.

Следни Објави

Нов пресек: Бројот на починати загрижува

Во последните 24 часа се направени 1768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 38– Куманово 23– Дебар 1– Штип 3– Прилеп 15– Тетово 8– Струга 2– Велес 5– Битола 1– Охрид 1– Кавадарци 1– Гостивар 12– Струмица 1– Пробиштип 3– Пехчево 2– Берово 3– […]