fbpx

Сега е на подобро место: Почина 14-годишната Лана

Лана Станишлевиќ, српската тинејџерка за која слушна и македонската јавност, ја загуби биткта со леукемијата.

Храбрата 14-годишна девојка пред четири години успеа да ја победи болеста, но годинава здравјето повторно ѝ се влоши и не успеа да ја дочека трансплантацијата на коскена срцевина во Италија.

„Почитувани пријатели, нашата Лана се пресели на некое подобро место. Нека ја чуваат ангелите“, напишаа членови на нејзиното семејство на социјалните мрежи.

Оние што ја познаваа, нагласуваат дека била одлична ученичка, девојка со голема харизма, тинејџерка која пленела со своето знаење.

„Зрачеше со топлина, нејзиниот оригинален хумор ќе го паметиме засекогаш“, напишаа нејзините соученици.

Следни Објави

Голема Богородица е тежок празник: Еве што треба да направат сите жени и мајки!

Во петок е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица. Во македонските цркви и манастири можат да […]