fbpx

Ја криел болеста, светот во шок: Почина холивудскиот херој

Холивудскиот актер Чедвик Боузман, ѕвездата од филмскиот мегахит „Блек Пантер“, почина на 43 години од рак на дебелото црево. Болеста му била дијагностицирана пред четири години, но тој никогаш јавно не го објавил тоа.

Славниот Американец ја почна кариерата во ТВ-серии, пред да ги игра главните улоги во биографските филмови за бејзбол играчот Џеки Робинсон и пејачот Џејмс Браун.

Сепак, ќе остане најзапаметен по улогата во „Блек Пантер“, водачот на измислената африканска нација Ваканда која ја има најнапредната технологија на светот.

Филмот досега заработи 1,3 милијарди долари и беше номиниран за седум оскари, а освои три.

Следни Објави

Филипче: Знам дека животот со вирусот изморува, но ова нема да трае вечно

Треба да бидеме свесни дека ни претстои уште еден период во кој мора да се штитиме уште повеќе и уште подисциплинирано да ги почитуваме мерките за Ковид -19, истакна министерот за здравство Венко Филипче во видео обраќање, потенцирајќи дека светската здравствена криза предизвиката од ковид-19 е најголемата во последните 100 […]