fbpx

Паника меѓу луѓето: Откриен десет пати позаразен вид на корона!

Во Индонезија е откриен вид на коронавирус кој е десет пати позаразен од другите.

Новата мутација на Ковид-19 под ознаката D614G, според моменталните податоци, сепак има помала смртност и се манифестира со помалку компликации.

Научниците велат дека мора дополнително да се истражува дали оваа мутираност се должи на нагло зголемениот број на заболени, пишува „Мирор“.

Индонезискиот епидемиолог Сјаризал Сјариф предупреди дека граѓаните мора да бидат внимателни бидејќи ситуацијата е сериозна и потсети дека локалната трансмисија е надвор од контрола.

Следни Објави

Се гордеам што сум твој син: Димитров трогателно се прости од мајка си

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, чија мајка Ратка Димитрова, пратеничка во првиот состав на македонското Собрание почина денеска, со трогателна порака се збогува од неа. – Беше полна со љубов, грижа и чиста енергија, Ратка, моторот на Димитрови. Ведрина, радост и бодрење, поткрепа даваше широкоградо, на толку многу […]