fbpx

Мама ни умре на раце: Драматична исповед на Милица и Марија

Најмногу ме загрижува како мојата сестра психички ќе го поднесе овој период. Потоа сакам да ни биде топло и куќата да ни биде заштитена. Едноставно, да се чувствуваме посигурни.

Вака ја почнува својата животна приказна Милица Безаревиќ, 18-годишна девојка од селото Стублин кај Обреновац, која со сестра си Марија (16) остана сама во трошната куќа откако мајка им почина пред неполн месец.

Фото: Милан Илиќ/РАС Србија

Животот не ги милувал воопшто и созреале преку ноќ. Две и пол години со мајка си се бореле против тешката болест – ја хранеле, бањале, ѝ менувале пелени.. Ноќите не спиеле, ги криеле солзите додека ја гледале како пати со ужасни болки.. За жал, болеста победила и нивната мајка починала од рак на дојка на само 45 години.

Целата приказна и како може да им помогнете на сестрите Милица и Марија, прочитајте ОВДЕ!

Следни Објави

Почивај во мир, брате: Калиопи скршена по смртта на Миро

По долго и тешко боледување почина реномираниот хрватски продуцент Миро Видовиќ. Во естрадните кругови беше познат како исклучителен професионалец, уметник кој соработуваше со речиси сите имиња кои нешто значат на регионалната музичка сцена. Од него со емотивен статус се прости и Калиопи. „Тивко живееше, тивко чекореше, тивко зборуваше, тивко се […]