fbpx

Струмичанец моли: Другар ми почина од корона, немаат пари да се пренесе телото

Струмичанецот Абди Демиров бара помош од институциите и моли да се соберат пари за да се пренесе телото на негов другар, инаку жртва на коронавирусот.

– Денеска изгубивме пријател, другар, брат од Ковид 19. Ибраим Љатифов е познат во нашето мало како верник и како добар татко и сопруг. Ибраим го ранеше своето семејство од собирање шишиња и отпадни работи. Сега од Скопје од ГОБ 8-МИ СЕПТЕМВРИ за да се земе покојниот Ибрим се потребни 600 евра + 150 евра за превоз – вели Демиров.

Ибраим е петта жртва на коронавирусот во струмичкото турско маало

Тој раскажува дека неговиот другар одвај вадел некој денар за егзистенција и за лекови и открива дека Љатифов е петта жртва од Ковид-19 кај нив во турското маало.

– Молам овa да допре до градоначалникот на Општина Струмица и верувам дека ваквите случаеви ќе бидат подмирени од нивна страна – апелира Демиров.

Авторски текст не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Од корона почина момче од Свети Николе на 22 години

Момче на 22 години од Свети Николе почина од коронавирус, соопшти велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Момчето најпрво се лекувало на Инфективното одделение од болницата во Велес, но поради компликации, минатата недела било итно пренесено во Скопје. Од Инфективната клиника во Скопје велат дека пациентот имал коморбидитети, односно висок крвен притисок, епилепсија […]