fbpx

Рекорден број заразени денес, само во Скопје 182 лица

Во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 182

-Куманово 12

-Дебар 3

-Штип 13

-Прилеп 5

-Тетово 8

-Велес 7

-Битола 6

-Охрид 1

-Кавадарци 4

-Гостивар 11

-Гевгелија 12

-Струмица 12

-Крива Паланка 3

-Радовиш 5

-Кочани 18

-Валандово 3

-Делчево 2

-Свети Николе 4

-Кичево 4

-Ресен 1

-Неготино 1

Починати се 4 лица, од Скопје (59г.), Струга(65г.), два пациенти од Гостивар (71г. и 76г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 199.372 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19413, бројката на оздравени пациенти е 15749, на починати е 772, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2892.

Следни Објави

Беше чесен, жалосно за децата: Сите во шок по смртта на 35-годишниот музичар

Хрватскиот музичар Роко Јелиќ, член на далматинската клапа „Пунтамика“, почина на 35 години во болницата во Задар. Неговите колеги раскажуваат дека првпат забележале дека нешто не е во ред со него пред неколку недели, кога славеле роденден на ќерката на еден од членовите на клапата. „Беше видно ослабен, призна дека […]