fbpx

Гитарата му стои на гробот на Тоше: Ненадејно почина уметникот Џепароски

Во 47-та година од животот ненадејно почина Борис Џепароски, охриѓанец кој долги години живееше и работеше во Германија.

Џепароски го привлече вниманието на јавноста со своите уметнички дела направени со резбање дрво со моторна пила.

Важеше за вистински патриот, голем вљубеник во родниот град и во Македонија, виртуоз кој на несекојдневен и уникатен начин правеше преубави скулптури.

Од неговите дела се издвојуваат дрвената скулптура на Св. Наум Охридски поставена пред истоимениот манастир во 2006 година, како и гитарата од камен која стои покрај вечното почивалиште на Тоше Проески.

Следни Објави

Трајче беше еден и единствен: Неверување за смртта на Нешковски

Во стравична сообраќајна несреќа денеска животот го загуби д-р Трајче Нешковски (32), поранешен генерален секретар на Социјалдемократската младина на Македонија. Функционери на владејачката партија веќе почнаа да се простуваат со нивниот колега и пријател на социјалните мрежи. „Се понадевав дека е грешка или лага.. Страшна вест. Почивај во мир Трајче!“, […]