fbpx

Згаснаа животите на Гого и Лаки: Ќе се видиме некаде горе!

По долго боледување, утрово почина Горан Костадиновски – Гокси (51), еден од основачите на навивачката група „Комити“.

Костадиновски подолг период од својот живот беше дел и од „Сити Парк Бојс“ како идеен креатор на паролите кои оваа група ги истакнуваше на средбите на Работнички.

– Ќе го паметиме како голем другар, како лик кој поврза многу генерации, како инстутуција на Западната трибина од која учевме и многу научивме. Ќе паметиме дека своевремено беше дел и од структурите на Фудбалскиот Клуб Вардар. Комитски небесен Копу, прими ја оваа легенда со највисоки почести. Нека биде таму до вас и нека чува место за сите ние кои некогаш ќе се приклучиме за и од небесата ги исполнуваме заедничките завети. Сочуство до семејството и најблиските, бидете горди дека израснавте еден голем човек, голем Комита кој Западот нема никогаш да го заборави – напишаа неговите другари на „Фејсбук“.

Со емотивни посвети на социјалните мрежи се простуваат уште од еден млад човек кој го загуби животот. Популарниот Панчо од „ДНК“ напиша дека денес е тажен ден по загубата на Гого и Лаки.

– Иако навивавме за најлутите градски ривали (он за Работнички, јас за МЗТ ), со Гого не’ спојуваа Вардар и Хајдук. Секое гледање пеевме по една Хајдукова навивачка песна. Вистински УЛТРАС, забавен, добар и полн со анегдоти, прав СКОПСКИ лик. Лаки, е со Лаки учевме заедно во основно во исто школо различен клас. Чичко Ѓоко (татко му) ми беше учител по музичко, за подоцна да живееме во исто маало (јас се доселив таму) и често навечер знаевме да ги шетаме кучињата и да разговараме на различни теми. Сочувство до фамилиите, но секако сте на поубаво место, а јас „нема“ да тажам бидејќи сум среќни што бевте дел од мојот живот и што ве познавав. Еден ден сигурно повторно ќе се видиме негде горе. Почивајте во мир – напиша Панчо.

Следни Објави

Мојот божји татко замина на подобро место: Пријателите неутешни по смртта на Чеврески

Смртта на актерот и професор Данчо Чеврески (69) ги вознемири македонските културни работници, но и неговите пријатели кои денеска му посветуваат емотивни статуси на социјалните мрежи. Актуелната министерка за култура, Ирена Стефоска, на „Фејсбук“ напиша дека со големо жалење ја примила веста за смртта на нашиот еминентен театарски, филмски и […]