fbpx

Спиј убаво, другар: Македонија жали, уште еден музичар почина од корона

Микица Здравковиќ, басистот на култниот бенд од Крагуевац „Човек без слуха“, почина на 46-годишна возраст по неколкудневна битка со коронавирусот.

Фанови и пријатели од целиот регион се простуваат од познатиот инструменталист, а меѓу нив и луѓето од нашата „Пасворд продакшн“.

– Почивај во мир, пријателе – напишаа тие на „Фејсбук“.

Здравковиќ беше и музички промотер и еден од основачите на „Аренал фест“.

„Спиј убаво, другар.. И додека свеќите горат, знај дека не’ има. Верни на истата приказна, стоиме во ред, се гледаме наскоро во некој небесен бенд. Не’ задолжи со твојата човечност, со квалитет кој денеска толку многу недостига.. Беше човек со добра и голема душа, исклучително благ и духовит, трпелив и подготвен да помогне.. Секогаш најдобар кога беше најтешко. Еден од најдобрите. Пријател, другар, брат..“, стои напишано на фејсбук-страницата на издавачката куќа „Лонг плеј“.

Следни Објави

Уште еден лекар почина од корона, охриѓани изгубија врвен уметник!

По кратко боледување како последица на Ковид-19, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник, Драган Спасески Охридски (60). Неговите сограѓани велат дека бил почитуван во професијата и врвен интелектуалец. Автор е на бројни уметнички дела, кои биле излагани во земјата и во странство, а пишувал и проза и поезија. […]