fbpx

Се договоривме да умреме заедно: Потресна порака на Чорба по смртта на Миша

Миша Алексиќ, басист и еден од основачите на „Рибља чорба“, почина на 67 години откако ја изгуби битката со коронавирусот.

Тој неколку дена се лекуваше во болница во Белград и беше приклучен на респиратор, откако му се влоши состојбата.

Тажната вест го вознемири вокалистот на групата, Бора Ѓорѓевиќ, кој со потресна посвета се прости од својот колега и другар.

– Утрово почина мојот брат Миша. Се бореше како лав до последен момент. Заедно свиревме 42 години и не можам да замислам дека повеќе го нема. Повеќе од четири децении не сме се ни наопаку погледнале, а не па да се скараме. Не можам да замислам свирка без него. Се договоривме да умреме заедно на сцена, ама тој побрза. Ти благодарам брате за се’ – напиша Бора Чорба.

Следни Објави

Сакаат да нѐ убијат: Потресно сведоштво на Ирена од Битола, мајка на дете со аутизам

Со клоци и тупаници соседот на битолчанката Ирена Николовска Ристановска удирал на вратата од нејзиниот стан извикувајќи дека ќе ја убие неа и нејзиниот деветгодишен син Лука, дете со аутизам, пишува „Слободен печат“. Голготата на оваа мајка трае со години, а правна завршница нема, ниту во обвинителството, ниту по приватна […]