fbpx

Лекарите во шок: Луѓето со оваа крвна група се побезбедни од корона!

Луѓето кои имаат крвна група 0 или Rh- имаат помал ризик од инфекција со коронавирусот, покажало последното големо истражување во Канада во кое биле вклучени над 225.000 волонтери.

Кај овие испитаници, ризикот од инфекција бил 12% помал, а ризикот од сериозно заболување или смртен исход дури 13% помал во однос на оние со крвна група А, Б или АБ.

Според студијата објавена во магазинот Annals of Internal Medicine, сè уште не е утврдено дали овие податоци можат да влијаат на превенцијата или терапијата за коронавирусот.

Следни Објави

Беше прекрасна сопруга и мајка: Тага во Ресен по смртта на Поликсена

Радиологот Поликсена Стојановска – Ѓоргиевска ја загуби битката со коронавирусот. Вработените во Здравствениот дом во Ресен со емотивна посвета се простија од својата колешка. Нивната објава ви ја пренесуваме во целост: Тешко е да се простиш од некој и да кажеш збогум кога е тој нераскинливо врзан за твоето постоење […]