fbpx

Нов корона пресек: Починаа уште 30 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.824 тестирања, а регистрирани се 1.100 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-439,

Куманово-56,

Дебар-5,

Штип-42,

Прилеп-52,

Тетово-58,

Струга-29,

Велес-27,

Битола-73,

Охрид-32,

Кавадарци-51,

Гостивар-68,

Гевгелија-5,

Струмица-33,

Крива Паланка-15,

Радовиш-5,

Крушево-2,

Кочани-23,

Пробиштип-3,

Демир Хисар-3,

Македонски Брод-4,

Пехчево-1, Берово-1,

Валандово-1,

Виница-2,

Делчево-3,

Кратово-2,

Свети Николе-17,

Кичево-16,

Ресен-10,

Неготино-22.

Починати се 30 лица, дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г) и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 585 оздравени пациенти. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66.330, бројката на оздравени пациенти е 42.241, на починати е 1.877, а бројот на активни случаи изнесува 22.212.

Следни Објави

Чоколадна торта без брашно: Омилениот РЕЦЕПТ на Меган Маркл

Откако му стана сопруга на принцот Хари, секојдневно дознаваме нови работи за Меган Маркл. Научивме дека практикува јога, и дека особено води грижа за исхраната. Секое утро конзумира вода со лимон, а подоцна на дневното мени ѝ е каша со банани. За ручек вообичаено јаде протеинска храна, јаболки и бадеми. […]