fbpx

Изгледајте 10 години помладо: Природна и евтина маска

Заблуда е дека младешкиот изглед можеме да го сочуваме само со скапа козметика. Пред да почнете да се рафрлате со пари, прочитајте како оваа јапонска маска можете да симнете и до десет години од вашето лице

За оваа јапонска маска за подмладување која се смета за најефикасна, потребни ви се две лажици суров ориз по ваш избор. Го варите додека не омекне. Потоа го ставете во ладна вода, а водата во која се варел оризот прецедете ја во посебен сад. Измешајте со една лажица топло млеко додека состојките не се соединат, па додадете една лажица мед.

Маската обилно нанесете ја на лицето и оставете ја да се исуши. Секогаш кога ќе ја ставате, кожата на лицето да ви биде чисто и суво. По половина час нежно отстранете ја исушената смеса и исплакнете го лицето со водата од сврениот ориз. Таа е одличен навлажнувач за кожата, содржи многу антиоксиданти и има способност да ги апсорбира ултравиолетовите зраци. Исто така го забавува формирањето на меланин и на тој начин го спречува создавањето на пигментни точки. Оризовата вода може да ја задржите во фрижидер и до четири дена.

Користете ја двапати дневно, наутро и навечер, како средство за чистење на лице. Замрзнете ја во облици на мраз и користете коцки за масажа на лицето или за лекување на кожата со мраз. Водата од ориз има силни антиоксидантни својства. Ја хидрира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта, помага да се отстранат брчките и го намалува воспалението.

Маската ќе ја направи вашата кожа здрава и хидрирана. За најдобри резултати морате да ја правите маската најмалку еднаш неделно. Чувајте го лицето на кожата во совршена состојба и чувајте ја од предвремено стареење.

Следни Објави

Ги следи моќна карма: Еве во која година се родени посебните луѓе!

Родените во 1959, 1961, 1978, 1979, 1980, 1997 и 1998 година имаат посебна судбина и кармичка задача! Ако сте родени во следниве години и во временските периоди наведени подолу, го имате Кету (јужниот месечев чвор) во знакот на Риба и Раху (северниот месечев чвор) во Девица, според ведската астрологија. 12.16.1959 […]