fbpx

Трагедија во Скопје: Пациент на 22 години почина од корона

Министерството за здравство информира дека во последното деноноќие починале уште 28 лица, меѓу кои и млад пациент од Скопје кој имал само 22 години.

Во изминативе 24 часа починати се уште четворица пациенти од Скопје (58, 75, 67, 78), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г).

Од нив, двајца се починати вон, останатите се починато во болнички услови.

За само два дена згаснаа два млади животи, откако вчера од компликации на Ковид-19 почина и 28-годишник.

Денеска на прес-конференција директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова, најави вонреден инспекциски надзор за овој пациент.

Следни Објави

Последните 20 години ги помина со неа: Која е Андријана?

И по четири дена од смртта на Џеј Рамадановски, српските медиуми секојдневно пишуваат за турбулентниот живот на легендарниот пејач кој почина од срцев удар на 56-годишна возраст. По разводот со Нада со која ги има ќерките Марија и Ана, Џеј ретко зборуваше за љубовниот живот. Сега, неговиот близок пријател Ацко […]