fbpx

(ГАЛЕРИЈА) Тато, разбуди се да видиш дека сите ти дојдоа: Погребан Џеј Рамадановски!

Легендарниот пејач на народна музика, Џеј Рамадановски, денеска беше погребан во Алејата на заслужни граѓани.

На Новите гробишта во Белград во голем број се собраа неговите најблиски роднини и пријатели, но и бројни пејачи и актери кои ја почитуваа неговата работа.

Бобан Рајовиќ, Кеба, Саша Матиќ, Марија Шерифовиќ, Александра Пријовиќ, Филип и Виктор Живојиновиќ и Драган Брајовиќ Браја се дел од познатите личности кои дојдоа да го испратат на вечното почивалиште.

Џеј беше погребан според муслиманските обичаи, но му беше исполнета последната желба – на гробот да му засвират 50 виолини.

Со трогателни извици од Рамадановски се простија неговите ќерки Ана и Марија, поранешната сопруга Нада, но и неговата најверна соработничка Андријана со која остана исклучително близок последните 20 години.

На погребот се појави и зетот Адил кој наводно со Џеј немал никаква комуникација последните седум години.

Ќерката Марија исклучително тешко го поднесе простувањето од татка си.

– Тато, те молам разбуди се да видиш дека сите ти дојдоа. Како ќе продолжам понатаму без тебе. Стани и погледни не’ барем уште еднаш – извикуваше таа.

Потресни сцени се редеа една по друга додека се свиреше неговиот евергрин „Недеља“. Во еден момент ѝ се слошило на неговата поранешната сопруга Нада со која Џеј остана во добри односи и по нивното разидување.

Фото: СТ/Д.Кадиќ

Извор: Република.рс

Следни Објави

Ја знаеме како лошата свекрва Есма Султан: Погледнете како навистина изгледа!

Турската актерка Ипек Билгин (63) имала сериозна театарска кариера пред да ја запознае цела Европа во турските серии. Сите ја знаеме како лошата свекрва во „Истанбулската невеста“, но во приватниот живот таа е друга личност, препознатлива по шармот и по насмевката. Со нејзиниот сега веќе покоен сопруг, инаку тетатарски режисер, […]