fbpx

Требаше да славиш роденден: Трогателна приказна за починатата Ирена

На социјалните мрежи денеска цел ден се редат емотивни посвети за Ирена Дојчиновска Милошевска, најмладата македонска медицинската сестра жртва на Ковид-19.

За прерано згаснатиот живот на својата колешка се огласи и директорката на Геронтолошкиот завод „13-ти Ноември“, директорката Салија Љатиф Петрушовска.

– Патувај мирно! Денес требаше да славиш роденден! Неполни 40 години! Нека ти е светол патот, секогаш ќе те запомниме како посветен здравствен работник, храбра жена, среќен човек кој го сака животот и за него си се борела до крај! Почивај во мир, нека ти е светол патот! Длабоко сочувство до семејството, пријателите и колегите! – напишаа таа на „Фејсбук“.

Од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри нагласуваат дека изгубиле голем борец и хуманитарец во и вон своите работни обврски.

– Унијата на ЗМСТАС ќе ја памети како некој кој несебично се даваше во сите активности поврзани во нашата борба за сестринските права, ќе ја паметиме како голем човекољубец, лојален соработник и голем пријател. Изразуваме сочувство до семејството и најблиските. Нејзиниот погреб ќе се одржи утре, на денот на нејзиниот роденден. Ангелите никогаш не умираат – стои во посветата.

Следни Објави

ХОРОСКОП: Овие знаци ќе имаат најмалку среќа во 2021!

На овие луѓе ѕвездите нема претерано да им бидат наклонети во годината што доаѓа Рак Припадниците на овој темпераментен хороскопски знак очекуваат големи животни промени во наредниот период, но работите нема да се одвиваат така подмачкано. Постои голема шанса во текот на целата 2021-ва константно да се соочуваат со некакви […]