fbpx

Се плашам што ќе остане од нас: Искрено интервју на Стефановски за коронавирусот

Се плашам, кога сето ова ќе пројде, што ќе остане од човештвото, како луѓето ќе изгледаат? Која ќе биде нашата морална, емоционална, ментална матрица? Луѓето уште долго ќе се плашат едни од други, на што ќе личиме како општество?

Ова е дел од искреното интервју на Влатко Стефановски за српски „Телеграф“ во пресрет на неговиот заеднички настап со хрватскиот пијанист Матија Дедиќ на 20 декември во рамките на Белградскиот џез фестивал, кој се одржува и покрај пандемијата.

Македонскиот легендарен гитарист отворено зборува за предизвиците кои ни ги наметна коронавирусот.

– Ние останавме без работа. Нашата фела се провлекува низ „иглени уши“. Секој концерт стана некаков голем настан, бидејќи ги нема повеќе. Музичарите седат дома и размислуваат што понатаму. Не само музичарите, туку и актерите, оперските пејачи, балетаните, едноставно целиот уметнички свет. Сите патиме и трпиме поради овој период во историјата на човештвото. Но, сепак, кога ќе излезам на сцена не размислувам ништо, само свирам. Го исклучувам мозокот и сите грижи, стресови и нервози ги ставам на страна и ѝ се препуштам на музиката – вели Стефановски.

Тој забележува дека во моментов се соочуваме со едно страшно бомбардирање на нашите души и на нашиот разум од страна на медиумите.

Следни Објави

(ФОТО) Беквалац ја покажа елката: 200 евра само за украси

Наташа Беквалац се пофали со празничниот амбиент во нејзиниот дом, а во украсувањето ѝ помогнале ќерките Хана и Катја. Она што многумина веднаш го забележаа е впечатливата елка со бледо розеви и сребрени украси за кои наводно пејачката потрошила дури 200 евра. Секој дел е внимателно декориран, а српските медиуми […]