fbpx

Се шири нов коронавирус: Микробиологот Бранко открива детали!

Во Велика Британија е откриен нов вид на коронавирус, а микробиологот Бранко Рихтман ја објасни можната причина

Заводот за јавно здравје во Велика Британија соопшти дека со проучување на геномот на Ковид-19 е откриен нов вид на коронавирус.

Врз база на податоците со кои тамошните експерти располагаат, се смета дека овој вид се шири уште побргу.

За ова проговори и микробиологот Бранко Рихтман кој живее и работи во Англија и кој веќе ја прими Оксфордската вакцина.

– Според тоа што во моментов е познато, нема разлика во клиничката слика, ниту пак во тоа колку е вирусот чувствителен на вакцини. Но, она што се знае е дека најверојатно се распространува прилично бргу, бидејќи се врзува за човечките ќелии полесно од претходниот вид – вели тој.

Неодамна беше соопштено дека и во Јужна Африка е откриен нов вид на коронавирус.

Следни Објави

Од притвор во болница: Зошто Силвија Стојановска е хоспитализирана?

Силвија Стојановска пред три дена била итно хоспитализирана поради компликации со абдоменот. Најблиските на познатата македонска актерка велат дека таа за влакно избегнала операција и во моментов нејзината состојба е подобрена, информира „Женски магазин“. Стојановска која се наоѓа во домашен притвор, пред една година беше приведена под сомнеж дека е вмешана […]