fbpx

Не ја дочекаа Новата година: Молитва за сите 2.503 Македонци кои починаа од корона

Министерството за здравство предмалку го објави и последниот корона пресек во оваа 2020 година.

Во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 213

-Куманово 18

-Дебар 13

-Штип 13

-Прилеп 37

-Тетово 30

-Струга 23

-Велес 17

-Битола 29

-Охрид 18

-Кавадарци 23

-Гостивар 13

-Гевгелија 7

-Струмица 8

-Крива Паланка 9

-Радовиш 10

-Крушево 3

-Кочани 6

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 3

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 4

-Виница 2

-Делчево 6

-Свети Николе 6

-Кичево 2

-Ресен 5

-Неготино 11

Починати се 15 лица, шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62г), двајца од Куманово (66 и 64г), двајца од Тетово (68 и 75г), еден пациент од Охрид (64г), двајца од Струмица (69 и 69г), еден од Кочани (68г) и еден пациент од Пехчево (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83329, бројката на оздравени пациенти е 61447, на починати е 2503, а бројот на активни случаи изнесува 19379.

Следни Објави

Трагедија за Нова година: Осум тинејџери се угушија со плин

Босанските медиуми информираат за голема трагедија која се случила за новогодишната ноќ во една викендица каде се пронајдени осум мртви тинејџери. Неофицијално, се угушиле со плин преку агрегат кој ja напојувал куѓата со електрична енергија. „Вистина е. Осум млади луѓе завршија трагично“, изјавиле надлежните власти од западнохерцеговачката жупанија. Полицијата се’ […]