fbpx

Солзи во Петриња: Вечерва ќе отвориме шампањско, единственото шише што не се скрши

Жителите на Петриња уште еден ден поминаа под отворено небо и во своите автомобили, откако катастрофалниот земјотрес ги остави без нивните домови.

И понатаму се во шок од се’ она што им се случи пред два дена, а денеска си ја отворија душата пред тамошните медиуми.

„Во нашата улица, 70 отсто од покривите на куќите се уништени. Се грееме во автомобилите. Чувајте се луѓе, почнаа и да крадат. Спиеме под отворено небо, така и ќе влеземе во новата година“, вели еден од жителите на Петриња.

Мештаните апелираат властите што побрзо да им обезбедат шатори и камп приколки. Не сакаат да се вратат во своите домови. Велат многу од куќите се значајно оштетени и се плашат од нови потреси.

„Вечерва ќе отвориме шампањско, единственото шише што не се скрши“, со солзи во очите порача една жена пред камерите.

Следни Објави

Не ја дочекаа Новата година: Молитва за сите 2.503 Македонци кои починаа од корона

Министерството за здравство предмалку го објави и последниот корона пресек во оваа 2020 година. Во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 213 -Куманово 18 -Дебар 13 -Штип 13 -Прилеп 37 -Тетово 30 -Струга 23 -Велес 17 -Битола 29 -Охрид […]