fbpx

Беа родени во ист ден: Ова не е прва трагедија во семејството Џорлеви

Софче Џорлева, познатата македонска вокалистка која учествуваше и во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“, во медиумите неколкупати ја има раскажано големата семејна загуба, смртта на нејзиниот првороден син Атанас кој почина од леукемија на четири години. „Среќата не грее, но лузната од срцето не се брише“ и „песна, а во душата пекол“ се нејзини зборови.

Патиштата господови се чудни: Љубовната приказна на Зоран Џорлев

Во една прилика и нејзиниот брат Зоран Џорлев проговори за оваа трагедија.

– Атанас ни беше прво внуче во фамилијата. Беше многу талентирано дете. Како предвреме да порасна. Се сеќавам кога му ја дадов првата виолина што ја донесов од Романија. Бев горд вујко. Особено горд што сме родени на ист ден, десетти јануари. Откако тој почина, моите родендени не се исти. Сестра ми тој ден не доаѓа кај мене. Спомените премногу болат – раскажа Зоран пред неколку години.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Денес е Свети Игнат: Бидете внимателни, никако не правете го ова!

Светата православна црква на 2 јануари го празнува споменот на Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец, во народот познат како Св. Игнет, Игњат или Игнатов ден. Овој ден уште и се наречува и „Прв Божик“, зашто тогаш започнуваат подготовките за празникот, поврзан со раѓањето на Исус Христос. Се верува дека оној што […]