fbpx

Имаше рак, почина од корона: Андријана (19) ја загуби битката

По 16 години тешка битка со тумор на мозокот, во првиот ден од новата година почина 19-годишната Андријана Петровиќ од Велика Плана.

Храброто срце престана да ѝ чука на ковид-одделението во Општата болница во Параќин. Иако е таа уште една жртва на коронавирусот, нејзината мајка Ивана вели дека нејзината основна болест претходните дваесетина дена толку се влошила што лекарите во Ќуприја ѝ рекле дека ѝ преостанува уште околу еден месец живот.

За судбината на оваа тинејџерка во повеќе наврати пишуваа регионалните медиуми. Ја нарекуваа и „медицински феномен“ со оглед на периодот колку што траеше нејзиното лекување.

– Не успеа да се спаси. Ми почина на раце. Отиде кај ангелите, сега барем ништо не ја боли – вели нејзината мајка скршена од болка.

Следни Објави

Ненад имаше 37, а Марко 41 година: Двајца млади лекари починаа од корона

Во само два дена дури двајца млади и врвни здравствени работници починаа од коронавирус, пренесуваат српските медиуми. Анестезиологот Ненад Максимовиќ (37) бил приклучен на респиратор пред да ја загуби најважната животна битка. Марко Бјелица (41), пак, бил медицински техничар кој имал директна комуникација со позитивните на Ковид-19. Бил еден од […]