fbpx

Како повторно да се родив: Елена Петреска по 14 дена на Инфективна се врати дома

Елена Петреска која по две недели поминати во болница е пуштена на домашно лекување одлучи да го сподели своето искуство со коронавирусот.

– Конечно дома после 14 денови на инфективно заради ковид. Благодарам на Бог што се’ помина добро! Благодарна сум што си ги гушкам моите најмили! Се чувствувам како повторно да сум се родила! – напиша познатата пејачка на „Фејсбук“.

Таа упати благодарност до целиот медицински персонал од Инфективната клиника.

– Тие се моите херои за кои имам многу да раскажувам, зошто ако ништо друго барем тоа им го должам, да знаат сите што значи нивната посветеност и пожртвуваност во овие тешки времиња – вели Петреска.

Пејачката во наредните денови планира преку видеоматеријали да ја долови, како што вели, вистинската слика за тоа што значи оваа пандемија.

– Ќе раскажам за ова мое искуство со надеж дека ќе допре онаму каде што е потребно. И морам да кажам, иако секогаш сум ги почитувала правилата, дека зборовите на министерот за здравство Венко Филипче во целост имаат значење од оваа перспектива – завршува таа.

Следни Објави

Патлиџанот ни беше луксуз: Исповед на Емина Јаховиќ

Емина Јаховиќ денеска живее отмено, но луксузот не ѝ бил достапен отсекогаш. Познатата српска пејачка во интервју за еден босански медиум проговори за своето минато нагласувајќи дека не живеела удобно отсекогаш. Нејзините родители немале наследство и живееле просечен живот како почитувани лекари. – Се сеќавам кога сите луѓе во Белград […]