fbpx

Ќе те паметиме по хуманоста: Медицинска сестра од „8-ми септември“ почина од корона

Уште една медицинска сестра ја загуби битката со Ковид-19. Нашиде Емини која долги години беше дел од одделението за дерматовенерологија во ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје е новата жртва на коронавирусот.

Тажната вест на социјалните мрежи ја споделија од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри.

– Почитувани членови со огромна жалост ви соопштуваме за прерано згаснатиот живот на уште една наша колешка, жртва на ковид пандемијата. Ведриот дух, топлината и хуманоста со која зрачеше, трудољубивоста и посветеноста на работата се карактеристиките по кои ќе ја паметат нејзините колешки и сите оние кои ја познаваа. Унијата заедно со целото членство изразува длабоко сочувство до нејзиното семејство и нејзините најблиски – стои во нивното обраќање.

Следни Објави

Цеца е во врска со осум години помлад маж: Кој е Богдан?

Светлана Цеца Ражњатовиќ има нов партнер и е осум години помлад од неа, јавуваат српските медиуми. Наводно се запознале пред неколку недели на роденденска забава кај нејзина блиска пријателка, а сега се појавија и фотографии на кои се држат за раце во еден белградски ресторан и навистина изгледаат вљубено. Новото […]