fbpx

И докторите се колнат во нејзината моќ: Оваа билка ги убива сите вируси!

Антибактериските и антивирусните својства на оваа билка се неверојатни

Сремуш (Див лук) е самоникната јадлива билка со исклучителна лековитост. Oваа чудесна билка која во изобилство расте и во Македонија, треба да се искористи на вистинскиот начин. Дивиот лук во 1996-та година е прогласен за медицинска билка на годината во Европа, а познатиот природонаучник, д-р Кунцл, вели дека ниту една билка на светот не е така делотворна во чистењето на цревата, желудникот и крвта.

Дивиот лук содржи есенцијални масла богати со алин, изоалин и други сулфидни соединенија. Младите листови имаат од 20 до 50 mg витамин Ц и околу 7 отсто каротен. Оваа билка го намалува високиот крвен притисок, ја намалува количината на липиди, триглицериди и холестерол и делува како антиоксиданс. Исто така, помага при настинки бидејќи има антибактериско дејство. Штити и од атеросклероза, не дозволува соединување на тромбоцитите и помага кај проблемите со чир на желудник.


Дивиот лук помага во подобрување на циркулацијата, благотворно делува на срцето, има антимикробно дејство, спречува инфекции и го забрзува зараснувањето на раните. Исто така, го чисти организмот од штетни материи кај пушачите и оние кои консумираат повеќе алкохол. Покажува добро дејство и кај респираторните заболувања.

Сремушот е природен антиоксиданс и влијае во подобрувањето на имунитетот. Ефикасен е против цревни паразити кај деца и ја стимулира работата на желудникот и цревата.

Следни Објави

(ФОТО) Деми Мур под нож: Дали е ова најлошата пластична операција?

Голема прашина се крена за холивудската актерка Деми Мур (58) откако прошета на ревијата на луксузниот бренд Фенди. Фановите се убедени дека ѕвездата од филмот „Дух“ се одлучила за уште една естетска корекција и не се воодушевени од оваа промена. Многумина се согласија дека овојпат претерала и дека изгледа непрепознатливо. […]