fbpx

Тепана и силувана: Моника од Велес со тешки трауми чека правда

Велешанката Моника Јовановска шест месеци живее во неизвесност и страв. Силувана, претепана и со тешки трауми.

Оваа млада девојка за ТВ 24 раскажа и со документи го поткрепи случајот во кој вели дека била брутално тепана со тупаници, клоци, силувана, па повторно тепана од 32-годишниот велешанец со кој претходно била во врска. 

Настанот се случил ноќта на 2 август на автопатот Скопје-Велес, на враќање од кафе ресторант каде биле да разговараат, а Моника одбила да ја продолжи врската со него.

Веќе половина година случајот е згалавен во обвинителството. Од таму велат дека се’ уште се прибираат материјалните и вербални докази по чие разгледување и анализа ќе се донесе одлука за натамошниот тек на постапката.

Во меѓувреме осомничениот слободно се шета низ улиците на Велес, а тоа најмногу ја плаши Јовановска. Таа апелира ваквите случаи да не станат маратонски, зошто на тој начин се охрабруваат насилниците.

Следни Објави

Тага и неверување: Почина Филип, имаше само 19 години

Во тешка сообраќајна несреќа трагично го загуби животот младиот српски фудбалер Филип Радуловиќ (19). По трагедијата се огласи и неговиот матичен клуб Слога од Пландиште. „Последниот натпревар во нашиот дрес го одигра вчера против екипата на Будуќност. Изразуваме најискрено сочуство до семејството, пријателите и сите кои го познаваат нашиот Фичо. […]