fbpx

Трагедија на патот кон врвот: Загина Атанас, имаше само 42 години

Пронајдено е безживотното тело на бугарскиот алпинист Атанас Скатов (42) кој сакаше да се искачи на К2 во Пакистан, вториот највисок врв во светот по Монт Еверест.

Телото на бугарскиот алпинист е пронајдено од страна на хеликоптерска екипа на пакистанската војска.

Бугарското национално радио објави дека паднал на место надвор од дофатот на спасувачките екипи.

Скатов е искусен алпинист кој досега се имаше искачено на 10 од 14-те најпрестижни врвови во светот.

Следни Објави

Кристофер Пламер половина век љубеше само една: Животот на најголемиот холивудски џентлмен

Канадскиот актер Кристофер Пламер почина на 91 година во семејниот дом во Конектикат. Верувале или не, никогаш во неговата седумдесет години плодна кариера не одигра ниту една главна улога на филм. Најстариот добитник на Оскар, наградата ја доби во 2012 година и тоа за најдобра споредна улога во филмот „Почетници“. Пламер […]