fbpx

Беше господин: Актерите се простуваат од Горан

Ненадејната смрт на српскиот актер Горан Даничиќ (58) ги вознемири неговите колеги.

„Само да знаете, овој човек беше вистински господин“, напиша на „Твитер“ театарскиот актер Стефан Бундало.

Од Горан на социјалните мрежи се прости и неговиот колега Гордан Киќиќ.

„Драг мој другар, збогум“, кратко напиша тој.

Даничиќ е роден на 14 декември 1962 година во Ужице. Дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во 1990 година, во класата на професорот Миленко Маричиќ како студент на генерација. Член е на Југословенскиот драмски театар од 1993 година и има изведено повеќе од 50 улоги.

Публиката го памети и по неколку познати филмови и серии, меѓу кои се „Ивкова слава“, „Ние не сме анѓели“ и „Среќни луѓе“.

Беше во брак со Сања Домазет, писателка, драматург и професорка по новинарство.

Фото: Драгана Удовиќиќ

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Драматично: Нови детали за тајните простории на Веља Невоља

Тајните простории на стадионот Партизан каде Веља Невоља имал цел бункер биле непознати за органите на редот се’ до полициската рација на 4-ти февруари кога беа уапсени 15 лица. Десна рака на Веља Невоља: Кој е човекот кој сечел луѓе и ги топел во киселина? Полицијата на озогласеното место пронајде […]