fbpx

Баба Ванѓа цврсто веруваше дека ова носи среќа: Ако сакаш пари, еве што да направиш!

Слепата бугарска јасновитка родум од Македонија, Баба Ванѓа, освен пророштва, позади себе остави и многу мудри совети.

Таа беше уверена дека следните неколку работи може навистина да ни донесат среќа.

1. Секогаш јадете и пијте од неоштетени чинии и чаши, така ќе ја задржите добрата енергија и среќата во домот.

2. За да ја задржите благосостојбата во домот, во еден изолиран агол ставете неколку метални парички.

3. Гранки од бозел ставете над влезната врата и тоа ќе ве штити од негативни работи.

4. Корките од леб и трошките кои остануваат на маса по ручекот или по вечерата, дајте им ги на птиците – така среќата ќе влезе во вашиот дом.

5. Никогаш не фалете се со својата среќа, особено не правете го тоа пред луѓе кои не ги познавате. Нивната љубомора може да ви нанесе зло.

6. Не чувајте скршено или напукнато огледало во домот. Тоа ви ја краде среќата.

7. Парите носете ги во паричник, а не стуткани во џебовите. Тоа ќе ви помогне да постигнете благосостојба.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Коце удри по Шилегов, па му се пушти Анета Наковска

Поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски преку статус на социјалните мрежи го прозва актуелниот градоначалник Петре Шилегов. – Жално за Скопје, да немаше градоначалник службите сами ќе го исчистеа снегот. Му оставив професионална и обучена екипа. Снегот се најавуваше пред пет дена и почна да паѓа денеска уште во претпладневните часови, така […]