fbpx

(ГАЛЕРИЈА) Скопјани се простија од Балашевиќ

Во Универзална уште долго некои нови клинци ќе ги изведуваат твоите дела кои ќе сведочат за тоа убаво време што го поминувавме живеејќи со твојата музика. Мирно море и вечна слава!

Ова вечерва на „Фејсбук“ го напиша скопскиот градоначалник Петре Шилегов откако стотици фанови на Ѓорѓе Балашевиќ се собраа пред култниот објект во метрополата и со свеќи, кандилца, срца и пораки се простија од новосадскиот кантавтор.

Шилегов уште вчера покажа дека е голем фан на панонскиот морнар.

„Денес губам дел од својата душа. Денес губам дел од себе. Нашата задња слика друже. На твоето последно доаѓање во Скопје. А договаравме да ја отвориш Универзална“, напиша тој за Балашевиќ.

Фото: Фејсбук-профил на Петре Шилегов

Следни Објави

Работев тоа што не смеам: Синот на Балашевиќ сега е голем верник

Татко ми машки се носи со целата ситуација. Тој и онака цел живот живее во некој свој карантин. Нашата куќа е негова планета. Луѓето мислат дека се отселил од Нови Сад пред педесет години. Ова за својот славен татко Ѓорѓе Балашевиќ го изјави неговиот син Алекса, само неколку дена пред […]