fbpx

Ќе се сретнеме таму: Се огласи ќерката на Балашевиќ, стиховите болат

Со емотивна посвета, вечерва од својот славен татко Ѓорѓе Балашевиќ се прости и поголемата ќерка Јована.

Секој ден ја сакаше сѐ повеќе: Љубовната приказна на Балашевиќ

Таа одбра стихови од персискиот поет Руми.

„Над мислите за дела добри и зли лежи една полјана. Ќе се сретнеме таму. Кога душата легнува во таа трева, светот е преполн за говор. Мислите, јазикот, дури и оној израз заемно губат смисла.

Работев тоа што не смеам: Синот на Балашевиќ сега е голем верник

Омилениот кантавтор од поранешните ју-простори почина пред четири дена на 67-годишна возраст.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Мораше ли во ист ден со Бранко: Презентерката Гордана Ѓорчева се прости од мајка си

Познатата ТВ-презентерка Гордана Ѓорчева која со години е заштитно лице на националниот сервис со емотивна посвета се прости од својата мајка која почина на ист датум како и нејзиниот сопруг, актерот Бранко Ѓорчев. „Мамичке моја, зар мораше во ист ден со Бранко. Неможно е, неможно е. Не можам да прифатам“, […]