fbpx

Една е тетка: Зошто за внуците е толку посебна?

Најчесто, внуците ги доживуваат тетките како втори мајки. Според многумина, таа е најсоодветна и најприродна замена во случај мајката од која било причина да не може да биде покрај детето. Во многу ситуации децата се поблиски и поопуштени со тетките отколку со родителите.

КОЈА ХРАНА ГИ НАМАЛУВА, А КОЈА ГИ ЗГОЛЕМУВА МЕНСТРУАЛНИТЕ БОЛКИ?

Се разбира, родителите мора да покажат авторитет, да воспитуваат, а кога е потребно и да казнуваат. Затоа, секогаш се тука тетките да ве утешат. Многу истражувања покажале дека за разлика од бабите и дедовците, тетките се најчесто на исти години како родителите, па со самото тоа им се најблиски на внуците.

За предизвиците во пубертет, за сите љубовни проблеми или за било каква друга потешкотија, тетката е незаменлив соговорник. Таа знае многу повеќе од другарите на децата и тие едноставно ѝ веруваат.

МАРАЈА ПРИЗНА СО КОЛКУ МАЖИ СПИЕЛА, ОДГОВОРОТ ЌЕ ВЕ ИЗНЕНАДИ

Тетката е секогаш до децата за да се радува на „големите“ животни успеси, како првото возење велосипед без помошни тркала, првата петка во училиште.. Затоа, да се биде тетка е најубавото чувство на светот. Внучињата на тета се ангелчиња кои носат радост и среќа и имаат посебно место во нејзиното срце.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Нѐ разбуди силен потрес: Хрватите и вечерва без сон по новиот земјотрес

Нов силен земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер вечерва е регистриран во Хрватска. Потресот бил на четири километри од Дубровник во Босна и Херцеговина, пишува хрватскиот портал „Индекс“. Епицентарот бил на 73 километри југоисточно од Мостар и на 11 километри северозападно од Дубровник. Земјотресот бил почувствуван и на […]