fbpx

Истражување: Овој витамин помага против корона

Група холандски научници откриле недостаток на витамин К кој се наоѓа во спанаќот, јајцата и сирењето, кај пациенти кои починале од Ковид-19.

Ова им дало надеж да истражуваат подлабоко, па лекарите откриле врска помеѓу недостатокот на витаминот К во организмот и смртта од ефектите на Ковид-19.

Ковид-19 предизвикува згрутчување на крвта, што резултира во распаѓање на еластичните влакна во белите дробови, а витаминот К, кој се внесува преку храна и се апсорбира во гастроинтестиналниот тракт, е клучен за производство на протеини кои го регулираат згрутчувањето и би можеле да ги заштитат пациентите од развој на потешка болест на белите дробови.

Д-р Роб Јансен советува да се зема витамин К како додаток.

– Оваа хранлива материја е добра за крвните садови, коските и многу веројатно за белите дробови – вели тој.

Витаминот К1 го има во спанаќ, брокула, боровинки.. Витаминот К2 се апсорбира подобро, а го има во холандски и француски сирења, односно во тврди и сирења со благородна мувла.

* Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Неверување и шок: Се самоуби 15-годишната Милица

Младата кошаркарка на Партизан, Милица Мркела, изврши самоубиство, јавуваат српските медиуми. Талентираната спортистка е пронајдена обесена, а нејзините колешки се шокирани од трагедијата. Бојана Јанковиќ, претседателката на клубот, со солзи во очите раскажува дека Милица никогаш не била проблематична и дека нема објаснување што би можело да биде мотивот да […]