fbpx

Патувај кон небото: Почина Верица (38), самохрана мајка на три деца

Доцна попладнево ненадејно во својот дом во Тетово почина 38-годишната Верица Зафировска, самохрана мајка на три деца.

Тажната вест ја соопшти долгогодишниот пратеник Влатко Ѓорчев, кој во подолга објава откри детали од животот на Зафировска, инаку претседателка на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ – ОК Теарце.

„Бог да ја прости Верица Зафировска. Жена – борец, наставничка, претседателка на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ – ОК Теарце. Видете на нејзиниот Фејсбук каков човек беше. Видете ги нејзините постови последниве месеци. Видете каков добар човек беше Верица. До денес, до последниот ден постираше и пишуваше да се помогне на луѓе, особено на семејствата со мали деца. Последниот одговор на Верица е од денес, само 2 – 3 часа пред да почине, а тоа е одговор на вчерашниот пост за помош на мали деца.

Мамо, не им давај да умрам: Почина дете (4), грешката на лекарите била фатална

Почина денес, попладнево, на само 38 години. Ненадејно и одеднаш, во својот дом во Тетово. Пред 2 – 3 месеци преживеа ковид. Непотврдено, починала од тромб, од згрутчување на крвта, ама тоа ќе го потврдат и утврдат лекарите.

Голема, огромна трагедија и загуба. Затоа чувајте се луѓе, затоа што премногу луѓе загубивме. Премногу млади луѓе заминаа. Верица силно, силно ја сакаше Македонија. Беше голем борец и активист на Унија на жени ОК Теарце и ВМРО ДПМНЕ ОК Теарце. Ми беше чест што ја познавав Верче долги години. На сите митинзи. Во сите кампањи. Одење по врати, дворови и агитации. Со срце и мотивација. По потекло од патриотско и ВМРО-вско семејство од село Варвара, активна во Теарце, наставничка во с. Копанце (општина Јегуновце), до Тетово и цел Полог. Колку само ја сакаше Македонија…

Сите ја почитувавме Верче. Сочувство до нејзиното семејство и до најблиските. Вечна ѝ слава. Патувај кон небото, македонска душо. Ние ќе ги продолжиме твоите македонски идеали и ќе бидеме тука за твоите три мали ангели што ги остави зад себе“, напиша Ѓорчев.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Младенци: Обичаи за денот и намирници кои мора да ги пробате!

Денес се празнува еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус. Се верува дека какво ќе биде времето на овој ден, такво ќе биде цела пролет. На овој ден кој секогаш паѓа за време на Велигденскиот пост, именден празнуваат Младен, Младенка.. Денес се слави споменот на четириесетте војници од Севастија […]