fbpx

Не сакам да гледам уште една војна: Милица Стојанова со емотивна посвета

Легендата на македонскиот театар, Милица Стојанова, ја прими вакцината против Ковид-19 на 88-годишна возраст.

Таа објави две фотографии на „Фејсбук“ и ги повика граѓаните да покажат разум и солидарност.

Нејзината објава ви ја пренесуваме интегрално.

„Поминав една војна, онаа Втората светска.. Го искусив татнежот и плачот на земјотресот.. Видов разни страдања, искушенија, поединечни и заеднички.. Но, ова не сакам на зајдисонцето од својот живот пасивно да го гледам.. Не сакам да гледам уште една војна со невидливото. Не сакам да гледам тажни, изолирани луѓе кои мораат да заминат од овој свет сами, без своите околу нив.. Светот мора да го одблокираме. Мораме повторно да бидеме заедно и спремни да создаваме нови убави нешта. Јас сакам се’ уште да се радувам во заедница, а не да самувам.

Затоа да бидеме одговорни и да се вакцинираме, оти не гледам друго чаре и за себе и за оние околу мене..

И да не бидеме себични. Конечно да покажеме разум и солидарност какви што покажуваат овие прекрасни здравствени работници кои денес беа со мене, а секојдневно се обидуваат да спасат стотици и илјадници животи.

Да покажеме доблест барем кон нив. Да покажеме доблест кон животот и кон секој еден во заедницата, затоа што грижејќи се за себе се грижиме за другиот“.

Следни Објави

Не старее: Ружица од „Ареа“ наполни 53 години

Ружица Милошеска – Брчиоска, пејачката на популарниот македонски состав „Ареа“, наполни 53 години. Вокалистката на бендот кој остави траен белег на домашната поп-рок сцена објави повеќе семејни фотографии, а фановите ѝ порачаа дека не старее. Ружица во една прилика изјави дека добрата линија и младешкиот изглед ги одржува со вегетаријанско […]