fbpx

Битка со најлошата болест: Уште еден македонски доктор засекогаш нѐ напушти

Почина примариус доктор Петар Ачковски на 68-годишна возраст. Целиот работен век го помина како анестезиолог на КАРИЛ, а беше долгогодишен шеф на трауматологија.

Во својата кариера спаси илјадници животи, но ја загуби битката за својот со најлошата болест.

Како експерт во својата област, д-р Ачковски беше баран и од реномирани здравствени центри во светот, како болницата во Данска каде помина дел од својата кариера. Беше дел од тимот кој го лекуваше Киро Глигоров по атентатот.

„Беше доктор високо почитуван од фелата. Несебично го споделуваше своето знаење во областа на медицината со младите негови колеги“, велат оние што го познаваат.

Следни Објави

Порасна без татко, се ожени на 84 години: Приказната на Тозовац

Легендарниот интерпретатор на народна музика, Предраг Живковиќ-Тозовац, почина од последици на Ковид-19 на 85-годишна возраст. Колегите од цел Балкан се едногласни дека ова е огромна загуба за музичкиот свет. Драгана Мирковиќ вели дека никогаш нема да заборави што ѝ порачал на почетокот на кариерата. „Многу ми е жал. Најмногу го […]