fbpx

На бебето му давала диазепам: Оваа жена го вознемири регионот

Основниот суд во Белград ѝ одреди мерка задолжително психијатриско лекување на бебиситерката С.Ц. за која утврди дека била непресметлива кога на 9-ти март годинава на бебето кое го чувала му дала лек за смирување – диазепам во поголема количина.

Судската одлука ја вознемири јавноста, особено откако институциите одлучија дека по десет години оваа личност ќе може повторно да работи со деца.

Обвинителството побара да биде сослушана и администраторката на фејсбук-групата „Бебиситерка“ преку која била ангажирана оваа жена.

Случајот во полиција го пријавил доктор од Детската клиника во Тиршов, откако на Одделението за неврологија било хоспитализирано бебе родено 2020 година во чија крв била пронајдена поголема концентрација на лекови за смирување.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Моќта на првото вапцано јајце: Еве каде да го чувате!

Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток уште рано во темнина за да не ги види сонцето. Затоа, според верувањата, не се расипуваат со години Старите адети кажуваат дека в зори на Величетврток треба да се вапса барем едно црвено јајце. Првото вапсано јајце му се наменува на Господ […]