fbpx

Живеев како кралица, сега немам ништо: Граѓаните за Тито

На денешен ден, 4 мај 1980 година, почина Јосип Броз Тито. Доживотниот претседател на СФРЈ и на Сојузот на комунисти на Југославија засекогаш не’ напушти во 15:05 часот во Клиничкиот центар во Љубљана, три дена пред неговиот 88-ми роденден.

Не е Јованка Броз: Оваа жена е најголемата љубов на Тито

Тој ден телевизиската програма беше прекината, а спикерот Миодраг Здравковиќ ја прочита најтажната вест која промени се’: „Почина другарот Тито“.

Граѓаните кои растеа во тоа време велат дека таква безгрижност и благосостојба никогаш повеќе не се повтори.

„Живеев како кралица, а сега немам ништо“, порача една госпоѓа.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Мирно спиј, моја најубава насмевко: Трагедија ја потресе естрадата

Српската пејачка Индира Арадиновиќ доживеа голема загуба и со потресни зборови ги растажи своите следбеници на социјалните мрежи. Популарната Инди соопшти дека починала нејзината братучетка која имаше многу пријатели и меѓу ѕвездите од српската естрада. „Мирно спиј, насмевко моја најубава. Жал ми е што не ти се јавив кога со […]