fbpx

Пред само десет месеци станала мајка: Која е жената што спаси три животи?

Состојбата на пациентката на која ѝ беше трансплантирано срце од мртов донор е стабилна и сите параметри се добри, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Во неделата беше извршена третата трансплантација на срце кај нас, операцијата траеше пет часа, а донираното срце беше трансплантирано кај 39-годишна пациентка.

Филипче сега го откри и идентитетот на жената донор на срце и на бубрези која спаси три човечки животи. Станува збор за 40-годишната Јасмина.

„Немам зборови со кои може да ја опишам големината и човечноста на семејството Василковски кои во саботата во моменти на најголема болка, одлучи да ги донира нејзините органи. Јасмина беше мајка на десетмесечно бебе, посветена сопруга, добра сестра и снаа. Василковски се скромни луѓе, нивниот хуман и несебичен гест, никогаш нема да го заборавиме, остануваме поддршка и секогаш сме овде кога ќе треба да им се помогне“, напиша Филипче на „Фејсбук“.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Од денеска ви се менува животот: За два знака јуни ќе биде посебен!

Близнаци Јуни дефинитивно ќе ви донесе многу прилики за славење и за радост. Постојано ќе бидете во фокусот кога се пријателите во прашање, ќе имате доста убави вести да споделите со нив. На крајот од месецот ќе почувствувате силна љубовна енергија и можно е конечно да се појави партнерот кој […]