fbpx

Струмичани во шок: Уште еден живот прерано згасна

Пријатели, колеги, ученици и клиенти со неверување ја примија веста за смртта на Здравко Јовановски кој по кратко боледување почина денес, информира „Струмица денес“.

Јовановски долги години бил соработник на овој портал, а во својот град е познат и како успешен тренер и наставник по физичко образование.

„Беше ведар и вечно насмеен човек, низ животот се движеше со мотото дека живее да ги направи другите среќни и задоволни со себе. Здравко беше движечка харизма, пријател со секого, секому му ја поддаваше својата рака. Активно се залагаше за промоција на здравиот начин на живот кај младите и така успеа да промени многу животи. Затоа луѓето неизмерно го сакаат и почитуваат“, велат неговите соработници.

Јовановски беше сопруг и татко на две деца.

Следни Објави

Утре е Спасовден: Зошто е најсреќниот ден и што не смеете да правите?

Утре верниците го прославуваат празникот Вознесение Христово, Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник се врзани многу верувања и суеверија, кои во некои краишта сѐ уште се почитуваат. За Спасовден се колеле јагниња, а старите […]