fbpx

Нѐ напушти за една минута: Почина Виолета, нејзината ќерка неутешна

Ненадејно почина реномираната македонска поетеса Виолета Сековска.

Тажната вест од нејзиниот профил на „Фејсбук“ ја сподели ќерка ѝ Сара.

„Знам дека има многу пријатели и ве известувам дека вчера таа не’ напушти и замина на другиот свет. Секогаш велеше дека животот е една минута и за една минута не’ напушти. Нејзината големина на човек и енергија ги сакавте многу и знам дека нејзината насмевка ќе ви ѕвони постојано“, напиша, меѓу другото, таа.

Погреб, наместо роденден: Се удави младо момче, зборовите на семејството ќе ве расплачат

Сековска е автор на повеќе книги поезија, а беше и еден од иницијаторите и организаторите на хуманитарната манифестација „Од децата за децата“.

Често потенцираше дека културата е таа што ги зближува народите.

„Културата е онаа билка која што го лекува секое општество и токму мојата стихозбирка „Созерцание“ што значи будност, нам Македонците ни е повеќе од неопходна и со очи и со срце и со душа и со ум“, потенцира во едно интервју.

Фото: Фејсбук

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Скромна и грижлива мајка: Првата сопруга на Аца Лукас е жена за пример

Сите ја знаеме Соња Вуксановиќ, сопругата на Аца Лукас, но малкумина знаат дека таа е негова трета среќа, барем кога е во прашање брачната заедница. Медиумите особено се интересираат за првата жена на популарниот пејач која речиси никогаш не се појавува во јавноста. Таа е скромна и повлечена и очигледно […]