fbpx

Не е само за уживање: Вистината за клиторисот

Клиторисот е најчувствителната ерогена зона на жената и основен анатомски извор на женското сексуално задоволство.

Сепак, неколку студии направени годинава покажаа дека истиот игра важна улога и во репродукцијата, активирајќи низа мозочни функции кај жената коишто прават оптимални услови за зачнување.

Така, може да го подобрат вагиналниот проток на крв и да ја појачат влажноста што го прави сексот подобар и на спермата ѝ овозможува полесно да стигне до јајниците.

Научниците откриле и дека клиторисот поттикнува и промена на положбата на матката.

„Драго ми е што се’ повеќе жени сфатија дека единствената функција на клиторисот не е да предизвика сексуално задоволство. Физиолошките докази сега се очигледни“, вели д-р Рој Левин.

Фото: Вокал/Медиа

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Му се препуштивме на Господ: Потресно сведоштво на Ленче Кукиќ

Докажаната македонска интерпретаторка на народна музика се’ уште ги трпи последиците од болеста Познатата брачна двојка Ленче и Горан Кукиќ цели 15 дена се бореле за здив во скопската болница „Осми септември“ откако биле хоспитализирани поради компликации со Ковид-19. Докажаните пејачи на своја кожа почувствувале колку овој вирус е непредвидлив […]