fbpx

Родители и синови: Оваа кобна грешка носи страшни последици!

Иако живееме во 21. век, верувањето дека машките деца треба од мали да ги воспитуваме построго и без премногу емоции и понатаму е длабоко вкоренето. Особено на Балканот.

Се верува дека синовите треба помалку да ги разгалуваме и од нив се очекува да бидат силни, да не плачат, да бидат борбени и снаодливи. Сепак, науката вели поинаку.

Едно неодамнешно истражување покажа дека во првите години од животот, баш напротив, треба да бидат третирани со повеќе нежности и од девојчињата.

Извиканиот невропсихолог Алан Шор ја претстави последната студија која докажува дека десната хемисфера на мозокот побавно се развива кај момчињата.

СЛИЧНА ТЕМА: Не учете ја ќерката да биде добра девојка!

Што тоа значи?

Пластично објаснето, момчињата се помалку чувствителни на звук и на личностите кои ги опкружуваат, што може да ги направи попребирливи и „потешки“. Ним им е потешко да го толерираат стресот и помалку се отпорни на невропсихијатриски пореметувања, како што е на пример аутизмот кој се манифестира во раното детство.

Затоа, синовите растени со построги мајки стануваат анксиозни, а тоа понатаму е сериозен проблем за нивно социјализирање. Ова може да се спречи со цврста и нежна врска со мајката која се темели на разбирање, љубов и близок однос.

Фото: Шатерсток

*Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Упорноста носи успех: Се огласи Лилјана која на 52 години стана мајка

Лилјана Миткова од Кочани е 52-годишната жена која пред неколку дена се породи во болницата „Мајка Тереза“ во Скопје. Миткова и бебето се чувствуваат добро. Таа испрати силна порака дека упорноста носи успех и дека секоја жена која сака да биде мајка треба да биде упорна. На средбата со градоначаникот […]