fbpx

Славната актерка по тешката операција: Од оваа болест страдаат многу жени!

Ѕвездата на многу холивудски комедии, Ејми Шумер, проговори за ендрометриозата и неопходниот оперативен зафат со кој ѝ беа отстранети матката и слепото црево.

Ендрометриоза е патолошка состојба при која ендометријалниот слој од ѕидот на матката е застапен и на други места во организмот на жената за кои тоа не е вообичаено.

Славната актерка е една од многуте жени кои страдаат од ова заболување, а поради опасноста од дополнителни дијагнози кои би биле опасни по нејзиниот живот, таа мораше да легне под нож дури и по цена никогаш повеќе да не може да има деца.

„Лекарите ми открија дури триесет зафатени делови на телото кои ми беа отсранети. Освен матката, ми го отстранија и слепото црево. Имаше многу крв и се’ уште чувствувам болка“, им призна Ејми на своите милионски следбеници на „Инстаграм“.

Ова не е првпат актерката на која претходно ѝ беше дијагностицирана и аденомиоза, но и лајмска болест, да зборува отворено за своите интимни проблеми.

Ејми роди син во мај 2019 година. По само седум месеци од исклучително тешката бременост се одлучи и за вештачко оплодување. Со сопругот Крис Фишер посакуваа уште едно дете, но подоцна сфати дека овој потег е лош избор за неа.

Сепак, откри дека ќе замрзне јајце-клетки и дека дополнително ќе одлучи на „кој начин ќе му подарат на синот брат или сестра“. Медиумите веќе претпоставуваат дека таа и сопругот размислуваат за сурогат-мајка која сега им останува како единствена можност, пишува „УСА Тудеј“.

Фото: Профимедија/Инстаграм

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Жени, не правете го ова за Мала Богородица!

Утре православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко Ѝ беше од племето Давидово, а мајка Ѝ од родот Аронов. И така Таа по татко беше од царски, а по мајка […]