fbpx

Забележале интимни односи во дворот на црквата: Се одлучиле за неверојатен потег!

Локалното население е згрозено од нивната одлука

Свештенството во црквата „Ол Сеинтс“ во Ливерпул им дозволи на локалните проститутки и понатаму да го користат дворот на светиот објект за задоволување на нивните клиенти.

Оваа одлука на свештените лица која ги шокира верниците ширум Британија е донесена во согласност со уверувањата дека така црквата ќе им се приближи и на оние кои неретко ги прават најголемите гревови, пишуваат англиските медиуми.

Пред неколку недели, свештениците забележале неколку проститутки како во автомобили на паркингот на црквата им наплаќаат на задоволните клиенти, па одлучиле дополнително да им излезат во пресрет.

„Веќе неколку години повремено забележуваме сек*уални работнички во нашиот двор. Со Божја љубов, одлучивме да им понудиме поинаков животен пат, за сега самите да можат да одберат што понатаму. Исто така, кај нас во зградата им е достапна и храна, како и емоционална поддршка. И тие се луѓе. Во последно време дури видовме некои од нив како влегуваат кај нас и се молат, се покајуваат. Тоа значи дека ја правиме вистинската работа“, е ставот на црквата од Ливерпул.

Сепак, нивното мислење не наиде на разбирање кај локалното население кое смета дека со овој чин црквата речиси ги легализира сексуалните услуги пред храмовите.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Судот ме продаде евтино, ме остави осакатена: Потресно сведоштво на Божиновска

Не стивнуваат реакциите во јавноста откако возачот кој усмрти двајца млади битолчани во Охрид доби условна затворска казна од четири години и глоба од околу 3.000 евра. Иницијативата „Правда за Иван и Милан“ очекува разумна одлука од Апелациониот Суд во Битола. Во меѓувреме се огласи и Сташа Божиновска, една од девојките […]