fbpx

Клучни моменти: Еве што се случило со Матеј ноќта кога исчезнал

Српското Министерство за внатрешни работи се огласи за 27-годишниот Матеј Периш, момчето од Сплит кое исчезна во Белград пред точно две недели.

Објавена е комплетна реконструкција со цел да им се застане на патот на сите дезинформации, особено откако се објавени повеќе различни видеа на социјалните мрежи.

Полициските службеници прегледале над сто часа материјал од сите надзорни камери од трасата по која се движел Периш, од моментот на излегување од халата Бетон, па се’ до симнувањето кон Сава од каде му се губи секаква трага.

Големо внимание во јавноста предизвика снимката на која се гледа како нешто лебди или плива во реката. Наводно е во прашање Матеј, а од друга страна имаше и шпекулации дека е во прашање некаков предмет. Исто така, се шушкаше дека тоа видео можеби и не е направено ноќта кога Периш исчезнал.

Надлежните власти ја разрешија оваа дилема. Од полицијата велат дека Матеј кружел околу ресторанот „Саванова“ пред да се упати кон шеталиштето и кон реката.

НА ИСТАТА ТЕМА:

Драматично: Што ги поврзува Матеј Периш и исчезнатата Билјана?

Ќе ве расплаче: Таткото на Матеј за последениот разговор со синот

Неочекуван пресврт: Се огласи девојката на исчезнатиот Матеј

По лоцирањето на телефонот на Матеј, индикативно било движењето на еден предмет во Сава, а српската полиција дополнува дека времето и рутата на движење на објектот во Сава се поклопуваат со движењето на телефонот на Матеј.

Уште едно видео направено на 31 декември, два часа по полноќ, покажува објект што се движи низ реката кон Големиот воен остров. Од МВР додаваат дека е прегледан целиот расположлив видеоматеријал од Новобелградската страна и кон Панчевскиот мост, но дека Матеј не е забележан.

Фото: Принтскрин

Текстот не смее да биде преземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Шокантен детаљ: Која е Маја, девојката со која Матеј се слушнал пред да исчезне?

Пред да го напушти ноќниот клуб во белградски Бетон, исчезнатиот 27-годишен Матеј Периш телефонски разговарал со девојка од Сплит која кобната вечер исто така престојувала во Белград. Српските медиуми пишуваат дека станува збор за Маја С., сопственичка на две фирми за транспорт. Матеј и Маја наводно се познавале уште од […]